Łupież pstry – skuteczne leczenie, objawy, przyczyny, leki, szampon

Zaobserwowałeś na swojej skórze niepokojące czerwonawo-beżowe plamki? To może być łupież pstryjedna z odmian grzybicy skóry. W tym artykule dowiesz jak skutecznie leczyć i pozbyć się tej dolegliwości, jakie są objawy czy przyczyny tej choroby i wiele więcej. Zapraszam.

Co to jest łupież pstry i jak się objawia?

Łupież pstry to powierzchniowe grzybicze zakażenie naskórka. Objawia się brzydkimi czerwonymi, różowymi lub beżowymi plamkami na skórze. Najczęściej pojawiają się w okolicy karku, szyi, klatki piersiowej, ale również na plecach czy w pachwinach. Zmiany mogą nawet pokazać się na twarzy.

Nie leczona choroba prowadzi do tego, że plamki łączą się w duże nieregularne płaty, a zakażona skóra robi się sucha, zaczyna swędzieć i łuszczy się.

Zmiany spowodowane nadmiernym rozmnażaniem drożdżaków, będących przyczyną schorzenia, uwidaczniają się najbardziej po np. po wyjściu z gorącej kąpieli (zakażone miejsca mocno się zaczerwieniają) lub po opalaniu (tu dla odmiany zakażone miejsca pozostają jaśniejsze ponieważ drożdżaki zahamowują wytwarzanie melaniny).

Dlatego też jeśli nic nie zrobisz – może być tylko gorzej!

Jakie są przyczyny?

Przyczyną tej odmiany grzybicy jest nadmierny rozwój drożdżaków z gatunku Pityrosporum orbiculare oraz Pityrosporum ovale. Grzyby te są częścią naturalnej mikroflory człowieka i standardowo występują na powierzchni zdrowej skóry. Jednakże w określonych warunkach mogą niestety „wymknąć się spod kontroli” układu odpornościowego i narobić nieprzyjemnych szkód.

Głównymi powodami zachorowania na łupież pstry jest nadmierna potliwość, w szczególności jeśli związana jest z nadwagą, nadmierne wydzielanie łoju (z tego powodu najbardziej narażoną grupą jest dojrzewająca młodzież), ogólne osłabienie organizmu, ciąża, zażywanie tabletek antykoncepcyjnych, noszenie nieprzewiewanej odzieży.

Czy to choroba zakaźna?

Łupież pstry jest niestety chorobą zakaźną. Oprócz indywidualnej skłonności skóry do wytworzenia ognisk choroby, można się nią również zarazić korzystając np. z solarium, zabiegów kosmetycznych, hotelowych ręczników czy szlafroków, korzystając basenów.

We wszystkich wymienionych miejscach nie zawsze zachowana jest odpowiednia dbałość o higienę i czystość, co powoduje rozprzestrzenianie się drożdżaków odpowiedzialnych za powstawanie choroby.

Łupież pstry – leczenie

Grzyby będące przyczyną łupieżu pstrego występują przede wszystkim na powierzchni skóry. Powoduje to, że schorzenie jest stosunkowo łatwe do wyleczenia miejscowo stosowanymi środkami antygrzybicznymi, w szczególności maściami zawierającymi klotrimazol i ketokonazol oraz szamponami z ketokonazolem – specyfiki te można kupić bez recepty. Jeśli chodzi o szampon z ketokonazolem osobiście polecam, coś odrobinę odmiennego, tabletki Vital Hair (szybkie zdjęcie po prawej), najskuteczniej zwalcza łupież pstry.

Najlepszy szampon na łupież pstryJednak jeśli tego rodzaju środki nie przynoszą efektów lub jeśli decyzja o leczeniu została podjęta zbyt późno i zakażone są duże połacie skóry, konieczna okaże się wizyta u dermatologa, który przepisze doustne antybiotyki i leki przeciwgrzybiczne.

Muszę również tutaj wspomnieć, iż leczenie domowe, czy jakimiś babcinymi sposobami mało tutaj zdziała – testowane już przez wielu ludzi z negatywnym skutkiem i nawet pogorszeniem choroby.

Niestety choroba jest dość uparta i w większości przypadków należy nastawić się na długotrwałe leczenie, a i to niekoniecznie przyniesie zamierzony efekt, łupież pstry może powrócić.

Można zapobiegać nawrotom poprzez odpowiednią profilaktykę, tj. unikanie miejsc, w których istnieje zwiększone ryzyko kontaktu z drożdżakami (solaria, baseny, gabinety kosmetyczne), unikanie słońca, noszenie przewiewnych ubrań, dbałość o higienę osobistą czy stosowanie odpowiednich kosmetyków i szamponów (np. zawierających kwas salicylowy), o czym niżej.

Wspomniane tabletki Vital Hair (https://vitalhair.pl/) zawiera również klimbazol. Jest to bardzo skuteczny składnik wykazujący silne działanie przeciwgrzybiczne, a co najważniejsze zawiera też wyciąg z granatu, który wzmacnia funkcje obronne skóry – zapobiegając nawrotom łupieżu, a oto nam przecież chodzi 🙂

Eliminuje on także swędzenie skóry. Generalnie, żeby się nie rozpisywać polecam wejść na stronę producenta TUTAJ i poczytać o nim więcej. Najniższa cena również dostępna jest tylko tam (omijamy pośredników). Warto kupić od razu więcej sztuk, gdyż dostajemy rabat.

 

10 komentarzy

Add a Comment